Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kolnie

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kolnie


 

 

 

KOMUNIKAT

        w sprawie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i o stopniu  niepełnosprawności, kart parkingowych oraz sposobu składania wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

    Przepisy obowiązujące od 03.08.2024 r.

W dniu 3 sierpnia 2024 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych   (Dz.U. 2024 poz. 1165)

Zmiana w ustawie reguluje sposób postępowania z wnioskami osób niepełnosprawnych których orzeczenia zachowały    ważność do 30 września 2024  r.

Na podstawie art.6ba ust. 1. w/w ustawy - Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia.

Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności może wystąpić do powiatowego zespołu z wnioskiem o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu ważności orzeczenia o niepełnosprawności.

Na podstawie art. 6bb ust.1 w/w ustawy – Jeżeli wniosek o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiedniego orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo orzeczenia ustalającego stopień niepełnosprawności, to zachowuje ono ważność do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność.

Na postawie art. 3 w/w ustawy – Karty parkingowe, których termin ważności upływa do 30 września 2024 r., zachowują ważność do dnia 31 marca 2025 r.

 


  

NOWE REGULACJE PRAWNE DOTYCZĄCE PRZEDŁUŻENIA TERMINÓW WAŻNOŚCI ORZECZEŃ O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI I O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOSCI ORAZ WYDANYCH NA ICH PODSTAWIE KART PARKINGOWYCH

 


 

Druki do pobrania (Świadczenie wspierające):

- Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia

- kwestionariusz samooceny w zakresie wykonywania czynności związanej z funkcjonowaniem

 


  

USTAWA z dnia 19 grudnia 2023 r. - kliknij
o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności

  


Informacja dotycząca decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia i świadczenia wspierającego

Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz. U. z 2023r. poz. 1429) wprowadza m.in. zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023r. poz. 100 z późn. zm.).
Na mocy zmienionej ustawy, z dniem 1 stycznia 2024 r. wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności realizują:
- zadania z zakresu orzekania o niepełnosprawności jako organ II instancji oraz
- zadania z zakresu ustalania poziomu potrzeby wsparcia jako organ I instancji oraz wnioski o ponowne rozpatrzenie sprawy o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia - jako organ II instancji.

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia składa się:
- do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności w postaci papierowej albo elektronicznej za pomocą systemu teleinformatycznego utworzonego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, lub
-za pośrednictwem powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, który przekazuje wniosek do wojewódzkiego zespołu nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania.

Do wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia dołącza się kwestionariusz samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem. Kwestionariusz służy dokonaniu samooceny przez osobę ubiegającą się o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia w zakresie ograniczenia lub utraty jej autonomii fizycznej, psychicznej, intelektualnej lub sensorycznej w wykonywaniu określonych czynności, związanych z obszarami codziennego funkcjonowania oraz wskazaniem oczekiwanego wsparcia i jego częstotliwości.

Wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności wydaje decyzję na wniosek osoby posiadającej ostateczne orzeczenie:
1)    zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności:
- o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (lekkiego, umiarkowanego, znacznego),
- o wskazaniach do ulg i uprawnień,
2)    lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:
- o częściowej niezdolności do pracy,
- o całkowitej niezdolności do pracy,
- o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
3)    Komisji do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia, komisji lekarskiej Ministerstwa Obrony Narodowej albo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, które nie utraciło mocy, wydane przed dniem 1 stycznia 1998 roku o:
- I grupie inwalidzkiej,
- II grupie inwalidzkiej,
- III grupie inwalidzkiej,
4)    Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które nie utraciło mocy, wydane przed 1 stycznia 1998 roku o:
- stałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym,
- długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.
Ważne:
* W przypadku posiadania więcej niż jednego orzeczenia należy wskazać wyłącznie jedno wybrane przez siebie orzeczenie. Okres ważności wskazanego orzeczenia będzie podstawą do wydania decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia na ten okres, nie dłuższy jednak niż 7 lat.
** W przypadku orzeczeń wydanych przed 1998 rokiem o zaliczeniu do jednej z grup inwalidów przez ZUS, KRUS, MON lub MSWiA oraz orzeczeń o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji wydanych przed 2011 rokiem przez ZUS jak również orzeczeń wydanych przed 2007 rokiem przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności - należy załączyć kopię posiadanego orzeczenia.

Uwaga!
Wnioski o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, składa się od dnia 1 stycznia 2024 r.
Natomiast wzór wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, jak również wzór kwestionariusza samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem określi minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, w drodze rozporządzenia.
Po wydaniu przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego rozporządzenia, wzory druków zostaną umieszczone na stronach internetowych zespołów do spraw orzekania
o niepełnosprawności. Wzory będą również dostępne w siedzibach organów orzekających o niepełnosprawności.

Z myślą o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu. Osoby zainteresowane mogą otrzymać niezbędne informacje na temat samego świadczenia, jak i decyzji ustalającej potrzebę wsparcia.
Infolinia pod numerem telefonu 22 245 61 00 jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 17.00
 

Komu przysługuje świadczenie wspierające
Na  podstawie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, w której potrzebę wsparcia określono na poziomie od 70 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia, wydanej przez Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, osoba w wieku od ukończenia 18 roku życia, może ubiegać się o świadczenie wspierające.
Postępowanie w sprawie świadczenia wspierającego prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który również świadczenie to wypłaca.
Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby, które:
•    ukończyły 18 lat,
•    są obywatelami Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie – przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy,
•    mieszkają w Polsce,
•    otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów.
Wniosek o ustalenie prawa do świadczenia wspierającego, składa się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie wcześniej niż w miesiącu, w którym decyzja ustalająca poziom potrzeby wsparcia stała się ostateczna.
Ogólnopolska infolinia ZUS 22 560 16 00

    

Adres do korespondencji:

Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kolnie

18 – 500 Kolno

ul. 11 Listopada 1, pok. 102 (parter)

Przewodniczący: Alina Filipkowska

 

Kontakt z Zespołem, w tym udzielanie informacji:

tel. (0 – 86) 278 – 47 – 03

email: pzon@powiatkolno.home.pl

 

Godziny pracy:

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Obsługa interesantów: 730 - 1430 


 

1. Status prawny Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kolnie.

Dnia 1 stycznia 2000r. Zarządzeniem Nr 15/99 Starosty Powiatu Kolneńskiego z dnia 22 grudnia 1999r. został powołany Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności w Kolnie. Dnia 1 sierpnia 2002r. Zarządzeniem Nr 7/02 Starosty Kolneńskiego z dnia 24 lipca 2002r. powołano Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kolnie, jednocześnie Zarządzenie Starosty Powiatu Kolneńskiego Nr 15/99 z dnia 22 grudnia 1999r. utraciło moc.

2. Zespół działa jako pierwsza instytucja na podstawie odrębnych przepisów:

1) Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu   osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011r. Nr 127, poz. 721 ze zm.).

2) Rozporządzenie Ministra Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (t.j. Dz. U. z 2015r. poz. 1110).

3) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. z 2002r. Nr 17, poz. 162).

4) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2007r. w sprawie wykonywania badań specjalistycznych na potrzeby orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2007r. Nr 250, poz. 1875).

5) Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012r. poz. 1137 ze zm.).

6) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 listopada 2007r. w sprawie warunków, sposobu oraz trybu gromadzenia i usuwania danych w ramach Elektronicznego  Krajowego Systemu Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności (Dz. U. z 2007r. Nr 228, poz. 1681).

7) Ustawa z dnia14 czerwca 1960r. Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2013r. poz. 267).

3. Do zadań Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kolnie zwanego dalej Zespołem należy w szczególności:

1)      Rozpatrywanie wniosków w sprawie wydania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawności.

2)      Wydawanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności i niepełnosprawności.

3)      Wydawanie innych orzeczeń- decyzji- kończących postępowanie w sprawie.

4)      Rozpatrywanie wniosków o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej i kart parkingowych.

5)      Wydawanie z upoważnienia Starosty Kolneńskiego legitymacji osobom    niepełnosprawnym.

6)      Wydawanie kart parkingowych osobom niepełnosprawnym i placówkom.

7)       Przygotowanie dokumentacji obowiązującej w postępowaniu odwoławczym.

8)      Sporządzanie sprawozdań z działalności Zespołu.

9)      Prowadzenie dokumentacji związanej z działalnością Zespołu.

4. Członkowie  Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Kolnie oraz ich kompetencje.

W skład Zespołu wchodzą, jako jego członkowie:

  1. przewodniczący,
  2. sekretarz,
  3. lekarze,
  4. psycholodzy,
  5. pedagog,
  6. doradcy zawodowi,
  7. pracownicy socjalni.

Do zadań i kompetencji Przewodniczącego Zespołu należy w szczególności:

  1. kierowanie działalnością oraz organizowanie pracy Zespołu zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  2. reprezentowanie Zespołu na zewnątrz,
  3. nadzór nad trybem postępowania przy orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności,
  4. ustalanie składów orzekających spośród członków Zespołu, Przewodniczących składów oraz terminów posiedzeń,
  5. wyznaczanie lekarzy do dokonywania wstępnej weryfikacji złożonych dokumentacji do wniosków o wydanie orzeczeń,
  6. zawiadamianie osób składających wnioski o wydanie orzeczeń o konieczności uzupełnienia dokumentacji i terminach rozpatrzenia wniosków,
  7. wydawanie decyzji kończących postępowanie w sprawie zgodnie z obowiązującymi przepisami,
  8. wydawanie z upoważnienia Starosty Kolneńskiego legitymacji osobom niepełnosprawnym.
  9. wydawanie kart parkingowych osobom niepełnosprawnym i placówkom.
  10. organizacja obsługi administracyjno – biurowej Zespołu.

  Do zadań i kompetencji Sekretarza Zespołu należy w szczególności:

  1. Obsługa formalno-prawna działalności Zespołu.
  2. Kontrola pod względem formalno-prawnym pracy wykonanej przez członków składów orzekających Zespołu.
  3. Nadzór nad poprawnością formalno-prawną przygotowywanych w urzędzie pism, orzeczeń oraz umów dla członków Zespołu.
  4. Przygotowywanie  pism proceduralnych w sprawach orzeczniczych.
  5. Przygotowywanie i podpisywanie wraz z Przewodniczącym orzeczeń o umorzeniu postępowania, zawiadomień o niezałatwieniu sprawy w terminie oraz wyznaczaniu nowego terminu do jej załatwienia, a także postanowień.
  6. Rozstrzyganie o właściwości miejscowej Zespołu.
  7. Współdziałanie z Przewodniczącym Zespołu w zakresie organizacji pracy składów orzekających.
  8. Przygotowywanie wniosków w sprawie powoływania i odwoływania członków Zespołu.
  9. Zgłaszanie do GIODO zbioru danych osobowych.

Do zadań i kompetencji Składu Orzekającego należy w szczególności:

  1. rozpatrywanie i analizowanie wniosków i załączonej dokumentacji w sprawie wydania orzeczeń,
  2. ocena stopnia naruszenia organizmu i jego konsekwencje dla samodzielnej egzystencji, pracy zawodowej itp. zgodnie z celem przedstawionym przez wnioskodawcę,
  3. przeprowadzanie ocen i badań według określonych kryteriów,
  4.  podejmowanie decyzji i wydawanie orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w oparciu o ustalone i obowiązujące kryteria,
  5.  wydawanie orzeczeń kończących postępowanie w sprawie zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Do zadań pracowników administracyjno – biurowych należy w szczególności:

  1. obsługa osób zainteresowanych w zakresie orzekania,
  2. przyjmowanie wniosków w sprawie wydania orzeczenia,
  3. przygotowywanie do wydania osobom zainteresowanym i uprawnionym legitymacji dokumentujących niepełnosprawność,
  4. przygotowywanie do wydania kart parkingowych osobom niepełnosprawnym i placówkom,
  5. prowadzenie korespondencji,
  6. przygotowywanie i gromadzenie materiałów na posiedzenia,
  7. obsługa administracyjno – biurowa posiedzeń Składów Orzekających,
  8. prowadzenie rejestrów i dokumentacji związanej z trybem postępowania w orzekaniu,
  9. przygotowywanie dokumentacji obowiązującej w postępowaniu odwoławczym przed Wojewódzkim Zespołem do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Białymstoku,
  10. opracowywanie analiz w zakresie realizacji zadań orzekania o niepełnosprawności,
  11.  udzielanie informacji o trybie postępowania w orzekaniu o niepełnosprawności osobom zainteresowanym, instytucjom i organom.
  12. Prowadzenie komputerowej bazy danych.

                                    

Zespół obejmuje swoim działaniem tereny wszystkich gmin Powiatu Kolneńskiego, tj.:  miasta Kolna, miasta i gminy Stawiski oraz gmin: Grabowo, Mały Płock, Kolno i Turośl. Obsługę administracyjną oraz obsługę finansową Zespołu zapewnia Starostwo Powiatowe w Kolnie.

 

Wnioski i zaświadczenia do pobrania:

1. Wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności (dotyczy dzieci do 16 roku życia) wraz z informacją.

    - Oświadczenie o miejscu pobytu stałego

2. Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka wydane dla potrzeb Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (dotyczy dzieci do 16 roku życia).

3. Wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (dotyczy osób po 16 roku życia) wraz z informacją.

    - Oświadczenie o miejscu pobytu stałego

4. Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia wydane dla potrzeb Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności (dotyczy osób po 16 roku życia).

5. Wniosek o wydanie: legitymacji dokumentującej niepełnosprawność/ legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności/ duplikatu legitymacji dokumentującej niepełnosprawność/ duplikatu legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności z klauzulą informacyjną.

Metryka strony

Udostępniający: PZdSOoN w Kolnie

Wytwarzający/odpowiadający: Starostwo Powiatowe w Kolnie

Data wytworzenia: 2017-05-16

Wprowadzający: Tomasz Sadowski

Data wprowadzenia: 2013-01-07

Data modyfikacji: 2024-11-25

Opublikował: Tomasz Sadowski

Data publikacji: 2013-01-07