Protokół Nr XLII/06 z dnia 27 marca 2006r.

Protokół Nr XLII/06

z sesji Rady Powiatu Kolneńskiego

w dniu  27 marca 2006r.

 

Obrady XLII sesji Rady Powiatu Kolneńskiego prowadzono w Starostwie Powiatowym w Kolnie w godz. od 13.10 do 17.20  pod przewodnictwem Wiesława Zacharzewskiego .

Przewodniczący Rady po otwarciu obrad powitał wszystkich przybyłych    tj. radnych, zaproszonych gości oraz pracowników Starostwa.

Stwierdził, że obrady są prawomocne - w chwili otwarcia sesji obecnych było 13 radnych z 17- osobowego składu Rady. Kilku radnych przybyło ze spóźnieniem, natomiast nieobecni byli : radny Mariusz Szczupak i radny Andrzej Chyliński. ( lista obecności radnych - stanowi załącznik do protokółu)

W obradach uczestniczyli również : wicestarosta Stanisław Szymańczyk, sekretarz powiatu Jerzy Bielawski.

Z gości zaproszonych przybyli : Wójt Gminy Grabowo - Józef Wiszowaty,  Wójt Gminy Mały Płock - Józef Dymerski, Dyrektor Szpitala Ogólnego w Kolnie- Krystyna Bargielska, Kierownik Powiatowego Zarządu Dróg w Kolnie- Tadeusz Klama, Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie - Krzysztof Sobiewski, Dyrektor Powiatowego Zespołu Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych - Sławomir Zalewski.

(Lista gości - stanowi załącznik do protokółu)

Przewodniczący Rady przedstawił porządek obrad dzisiejszej sesji  po czym zapytał o ewentualne uwagi w tym temacie. 

Starosta Stanisław Wiszowaty zgłosił wniosek o wykreślenie z porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości położonej w Kolnie tj. działek pod wybudowaną halą sportową; Wyjaśniał, że jest to  wniosek Komisji Budżetu i Finansów  uzasadniony faktem,  że dotychczas  nie uregulowana została sprawa podatku VAT.

Ponadto starosta wnioskował o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały zmieniającej w sprawie regulaminów wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach.

Przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu - Andrzej Duda przedstawił wniosek Komisji dotyczący projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od odwołania darowizny,  który został przygotowany przez Zarząd  w związku z pismem Burmistrza Stawisk skierowanym do Rady Powiatu.  Komisja proponuje w dniu dzisiejszym nie głosować  nad  projektem uchwały  i zwrócić się do Rady Miejskiej Stawisk,  by ta wyraziła swoją opinię  na temat tego, na jaki cel mają zostać przeznaczone środki uzyskane ze sprzedaży darowanej nieruchomości.

Wiesław Zacharzewski -wypowiadając się jako radny z gminy Stawiski-  uważał, że nie należy wykreślać z porządku obrad punktu dotyczącego darowizny; Według niego należy przedyskutować temat i ustalić pewne Stanowisko Rady Powiatu w sprawie darowanej nieruchomości, i przekazać je do wiadomości Burmistrza  i Rady Miejskiej Stawisk.

Z kolei radny Artur Sutkowski wnosił o zdjęcie z porządku obrad punktu dotyczącego przyjęcia sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie; Uzasadniał, że w przedłożonym przez kierownika PCPR sprawozdaniu jest wiele nieścisłości, na co zwracał już uwagę na posiedzeniach Komisji; Dzisiaj została przedłożona informacja uzupełniająca do sprawozdania jednakże wyczerpuje ona tylko w kilku procentach poruszane na komisjach zagadnienia. Radny stwierdzał, że sprawozdanie jest niemerytoryczne i wnosił o jego uzupełnienie w całości.

Przewodniczący Rady  przypomniał tutaj radnemu, że wniosków o zmianę do porządku obrad nie może zgłaszać jeden radny. 

Starosta w nawiązaniu do uwag radnego A. Sutkowskiego  mówił, ze sprawozdanie  z działalności i realizacji zadań  PCPR za 2005r. zostało przyjęte przez Zarząd, dodatkowo została złożona informacja uzupełniająca do sprawozdania więc nie ma powodu, żeby wykreślać ten punkt z porządku obrad.

Innych uwag i wniosków nie zgłaszano w związku z tym Przewodniczący przystąpił do przeprowadzenia głosowań:

1/ Wniosek o wykreślenie z porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości położonej w Kolnie - przyjęto 12 gł. „za” przy 1 gł. „wstrzymującym się”;

2/ 13 gł. „za” przy 1 gł. „przeciwnym” Rada przyjęła  wniosek  o wprowadzenie do porządku obrad punktu dotyczącego podjęcia uchwały zmieniającej w sprawie regulaminów wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Powiat Kolneński;

3/ Wniosek Komisji Zdrowia o wykreślenie z porządku punktu dotyczącego podjęcia uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od odwołania darowizny  został odrzucony 7 gł. „przeciw” przy 2 gł. „za”.

W kolejnym głosowaniu 10 gł. „za” przy 2 gł. „wstrzymujących się”  Rada przyjęła następujący porządek obrad :

  1. Otwarcie sesji.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokółu z obrad poprzedniej sesji.
  4. Sprawozdanie z działalności Zarządu powiatu w okresie miedzy sesjami.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Podjecie uchwał, według projektów wniesionych przez Zarząd Powiatu :

1/ w sprawie zmian w budżecie powiatu na rok 2006;

2/ w sprawie określenia zadań, na realizację których przeznacza się środki PFRON przypadające dla powiatu w 2006r;

3/ w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od odwołania darowizny;

4/ zmieniającej uchwałę w sprawie regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez Powiat kolneński.

  1. Rozpatrzenie sprawozdania z działalności i realizacji zadań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie za 2005r.
  2. Rozpatrzenie i przyjęcie sprawozdania rocznego Szpitala Ogólnego w Kolnie z wykonania planu finansowego za 2005r.
  3. Podjęcie uchwały w sprawie uzupełnienia składu komisji stałych Rady.
  4. Przedstawienie sprawozdań z działalności komisji stałych Rady za rok 2005, w tym : Komisji Budżetu i Finansów, Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego oraz Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu.
  5. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  6. Wolne wnioski i oświadczenia radnych.
  7. Zamknięcie sesji.

Przebieg obrad

Przewodniczący Rady stwierdził, że punkty 1 i 2 porządku obrad zostały już zrealizowane.

Ad.3. Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z obrad poprzedniej sesji został sporządzony, był wyłożony do wglądu radnych i dotychczas uwag do jego treści nie zgłaszano.  Na sesji również nikt uwag nie zgłaszał i w głosowaniu 12 gł. „za”  przy 2 gł. „wstrzymujących się” Rada przyjęła protokół z obrad poprzedniej sesji ozn. Nr XLII/06.

 

Ad.4. Sprawozdanie z działalności Zarządu Powiatu w okresie między sesjami przedstawił przewodniczący zarządu - starosta Stanisław Wiszowaty.

 

Starosta informował o rozpatrywanych sprawach i  decyzjach podjętych przez Zarząd, m.in. :

- o uwzględnieniu wniosków składanych przez dyrektora Szpitala Ogólnego w Kolnie  w sprawie spłaty kolejnych rat kapitałowych  kredytów zaciągniętych przez Szpital w Banku Spółdzielczym w Kolnie,

- o ogłoszeniu pierwszych konkursów ofert realizacji zadań publicznych z zakresu upowszechniania kultury fizycznej i sportu, wspierania osób niepełnosprawnych oraz z zakresu kultury i sztuki;

- o przygotowanym i wniesionym na dzisiejszą sesję projekcie uchwały w sprawie przyjęcia przez powiat nieruchomości zabudowanej halą sportową w Kolnie - w formie darowizny; Projekt ten został wycofany z obrad dzisiejszej sesji, ze wzglądu na wniosek Komisji Budżetu i Finansów  o wcześniejsze rozstrzygnięcie kwestii podatkowych.

- o przygotowanym i wniesionym na dzisiejszą sesję projekcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od odwołania darowizny  - w związku z pismem Burmistrza Stawisk w tej sprawie;

- o opracowanym projekcie  „zasad realizacji inwestycji drogowych na terenie powiatu kolneńskiego w tatach 2007 - 2013”, który zawiera wykaz wszystkich dróg powiatowych; Zarząd wstępnie zapoznał się z tym opracowaniem a po dalszej jego analizie i uzupełnieniu zostanie przedłożony do zaopiniowania właściwym komisjom i Radzie Powiatu do akceptacji;

Ponadto starosta poinformował o złożonym wniosku o dofinansowanie z rezerwy budżetu państwa inwestycji drogowych  rozpoczętych przed 1999r.  Mówił, ze po wspólnych ustaleniach Zarządu Powiatu i Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego wytypowano do zgłoszenia w tym celu :

-  w pierwszej kolejności odcinek drogi Kozioł -Ptaki (1300m) na który to odcinek jest już przygotowana dokumentacja;

- drogę Kolno- Janowo  (ten odcinek drogi zgłoszony również do realizacji w ramach kontraktu wojewódzkiego)

- odcinek drogi 1900 B Serwatki -Kupnia -Chludnie.

Starosta stwierdził, że realne szanse na dofinansowanie ma droga Kozioł -  Ptaki.

Odnosząc  się do przedstawionego sprawozdania, a głównie do złożonego wniosku na dofinansowanie remontu dróg  radni dyskutowali na temat ważności wymienionych  dróg; 

Radny Roland Długozima  pytał,  która  z dróg wymienionych we wniosku jest ważniejsza? Czy droga na Janowo czy  droga Kozioł -  Ptaki ? W jego opinii droga na Janowo jest w stanie katastrofalnym, jeździ tam autobus gminny autobusy liniowe i jest to droga ważniejsza;

Starosta Stanisław Wiszowaty wyjaśniał, że Zarząd miał  tydzień czasu na złożenie wniosku; Zostało zorganizowanie posiedzenie Zarządu wspólnie z Komisją Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego  i na tym posiedzeniu wybrano drogę Kozioł - Ptaki  jako inwestycję, która zostanie wpisana jako pierwsza we wniosku.

Radny Grzegorz Szczech  poprosił o kserokopie złożonych wniosków.

Z kolei Przewodniczący Rady  zwrócił  się do starosty z prośbą o przedstawienie informacji o rozstrzygnięciu wniosków składanych do ZPORR. Starosta poinformował, że wniosek złożony przez nasz powiat nie uzyskał akceptacji i znalazł się na liście rezerwowej; Starosta podkreślał, że po raz kolejny środki  finansowe z ZPORR  zostały rozdzielone wg miejsca zamieszkania członków zarządu województwa. 

Radny Jan Lutrzykowski -członek zarządu powiatu uważał, że należy wrócić do tematu  inwestycji drogowych, zaprosić członków zarządu Województwa Podlaskiego na sesję  i przedstawić im nasze stanowisko. 

Radny Andrzej Duda również opowiadał się za tym, by  nagłośnić temat  dróg; Proponował sfotografować odcinek drogi do Janowa by pokazać w jak fatalnym jest ona stanie - są dziury wysokości nawet do 30 cm.

Starosta uważał, że nie można liczyć, że ktoś z zarządu województwa przyjmie zaproszenie na naszą sesję ; Marszałek unika samorządów, którym nie przyznaje dofinansowania na inwestycje;

Ad.5. Przewodniczący Rady poinformował, że pisemne interpelacje nie wpłynęły na jego ręce; Z zapytaniem ustnym wystąpił radny  Roland Długozima, który chciał wiedzieć co zaważyło na tym, ze złożono wniosek na dofinansowanie drogi na Waszki? Czy zaważył na tym wniosek Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego, czy też inne względy gospodarcze bądź polityczne- dopytywał radny.

Innych zapytań nie zgłaszano.

Ad.6. Podjęcie uchwał ;

1/ Projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie powiatu kolneńskiego na 2006r. wszyscy radni otrzymali i był on przedmiotem posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów. Na sesji omówiła i  uzasadniła projekt Przewodnicząca Komisji - Danuta Kozłowska, która poinformowała, że dyskusja na posiedzeniu Komisji dotyczyła głównie załącznika inwestycyjnego .

Opinia Komisji Budżetu i Finansów na temat omawianego  projektu była pozytywna. 

W dyskusji nad projektem uchwały poruszono głównie zagadnienia związane z inwestycjami drogowymi; Przewodniczący Rady prosił o wyjaśnienie zmiany jaka zaszła w załączniku inwestycyjnym tj. przeznaczenia 156 000 zł na drogę Kolno- Janowo-  Łosewo- Niksowizna.., mając na uwadze fakt, że potrzebne będą środki finansowe na przygotowanie dokumentacji  pod przyszłe inwestycje drogowe;

Starosta wyjaśniał, ze droga na Janowo została zgłoszona do kontraktu wojewódzkiego i w związku z tym, trzeba zagwarantować środki własne w budżecie powiatu;

W głosowaniu 13 gł. „za” przy 1 gł. „wstrzymującym się”  Rada podjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie powiatu kolneńskiego na 2006r.

(Uchwała Nr XLII/185/06 w tej sprawie - stanowi załącznik do protokółu)

2/ Projekt uchwały w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki PFRON przypadające dla powiatu w 2006r.  omówił kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie - Krzysztof Sobiewski.

O pozytywnej opinii na temat omawianego projektu poinformowała przewodnicząca Komisji Budżetu  i Finansów Danuta Kozłowska; Wyjaśniała dodatkowo, że środki są parafowane na dwa zadania i należy je wydać zgodnie z dyspozycją. 

Projekt uchwały został również pozytywnie zaopiniowany przez Komisję Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu - o czym poinformował przewodniczący komisji Andrzej Duda.  Członkowie Komisji zwrócili  uwagę  by wnikliwie przyjrzeć się wydatkom na turnusy rehabilitacyjne, są one organizowane co dwa lata i trzeba się zastanowić czy spełniają one swoją role, i czy nie lepiej przeznaczyć te środki na inne potrzeby osób niepełnosprawnych.

Innych uwag  do projektu nie zgłaszano. W głosowaniu - jednogłośnie - Rada podjęła uchwałę  w sprawie określenia zadań, na realizację których przeznacza się środki PFRON  przypadające dla powiatu w 2006r.

(Uchwała Nr XLII/186/06 w tej sprawie - stanowi załącznik do protokółu)

3/ Projekt uchwały w sprawie odstąpienia od odwołania darowizny  został przygotowany na sesję  w związku z  pismem Burmistrza Stawisk z dnia 14 lutego 2006r., w którym zwraca się on z wnioskiem o odstąpienie od odwołania darowizny. Projekt uchwały był przedmiotem posiedzenia poszczególnych komisji.

Starosta Stanisław Wiszowaty  przedstawił pokrótce „historię” nieruchomości darowanej Gminie Stawiski; W 2001r. Zarząd Powiatu Kolneńskiego przekazał w formie darowizny nieruchomość tj. Przychodnię Rejonową w Stawiskach - Gminie Stawiski; Darowizna miała zostać przeznaczona na cele publiczne tj. zapewnienie podstawowej opieki zdrowotnej. Przed podpisaniem aktu notarialnego zawarto umowę dotyczącą warunków przekazania nieruchomości i określono w niej m.in., że w przypadku zamiaru  sprzedaży nieruchomości   Zarząd Powiatu Kolneńskiego zostanie o tym poinformowany( starosta w tym miejscu odczytał fragment umowy);

Tak się jednak nie stało, w poprzedniej kadencji gmina Stawiski sprzedała dwa lokale mieszkalne i w tej kadencji Burmistrz Stawisk wydzielił lokal na cel mieszkaniowy i dokonał sprzedaży nieruchomości.

Starosta uważał, że oba te zbycia nieruchomości odbyły się z naruszeniem prawa, tj. Zarząd Powiatu Kolneńskiego nie został poinformowany o zamiarze sprzedaży lokali. Decyzję w sprawie darowizny musi podjąć Rada, czyli opowiedzieć czy odstępujemy od jej odwołania czy też nie.

Przewodniczący Rady przypominał, że w związku z pismem Burmistrza Stawisk zarząd powiatu na poprzedniej sesji został zobligowany do przygotowania projektu uchwały w sprawie darowizny.

Przewodniczący Andrzej  Duda przedstawił stanowisko Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu w sprawie darowanej nieruchomości;  Przypomniał jak w poprzedniej kadencji przekazywano nieodpłatnie ośrodki zdrowia samorządom gminnym, tym które chciały przyjąć taką darowiznę; Były różne opinie w sprawie przekazywania tych nieruchomości; Przewodniczący Komisji  poinformował, że członkowie Komisji opowiadają się za odstąpieniem od odwołania darowizny; Proponują jednocześnie zwrócić się do Rady Miejskiej Stawisk z zapytaniem na co mają zostać przeznaczone środki ze sprzedaży nieruchomości.

Radny Abdulwahab Almurtatha dopytywał skąd  wziął się problem?

Przewodniczący Rady pokrótce wyjaśnił historię „konfliktu”, który rozpoczął się od zamiany lokalu użytkowego (w budynku przychodni) na lokal mieszkalny, który został  przydzielony pracownikowi Urzędu Gminy.

Obecny na sesji Przewodniczący Rady Miejskiej Stawisk  również pokrótce odniósł się do sposobu sprzedaży poszczególnych lokali użytkowych znajdujących się w  budynku przychodni;

Po krótkiej dyskusji jeszcze w tym temacie  Radny Andrzej Duda zaproponował aby Rada przyjęła następujące stanowisko :

„Rada Powiatu Kolneńskiego wyraża wstępna zgodę  na odstąpienie od odwołania darowizny  jednakże po wskazaniu przez Radę Miejską Stawisk  celu na jakie maja zostać przeznaczone środki ze sprzedaży lokali mieszkalnych”.

Radny Artur Sutkowski uważał, że nie należy wyszczególniać konkretnie na jaki cel mają zostać przeznaczone środki, określić jednak, że mają służyć celom społecznym.

Radny Grzegorz Szczech z kolei uważał, że środki uzyskane ze sprzedaży lokali   powinny być przeznaczone na budynek Ośrodka Zdrowia,  na przykład na budowę parkingu;

Starosta wnioskował o przerwę obradach w celu wypracowania „Stanowiska” w sprawie odstąpienia od odwołania darowizny nieruchomości Przychodni Rejonowej w kolnie.

Po przerwie  Przewodniczący Rady odczytał projekt  stanowiska :

„Rada Powiatu Kolneńskiego wyraża wstępną wolę na odstąpienie od odwołania darowizny Przychodni Rejonowej w Stawiskach ;

Warunkiem odstąpienia jest przeznaczenie środków finansowych uzyskanych ze sprzedaży lokali w Przychodni na cel publiczne tj. zapewnienie ludności podstawowej opieki zdrowotnej. Dalsze czynności prawne zostaną podjęte przez Radę Powiatu po otrzymaniu deklaracji intencyjnych Burmistrza Stawisk  i Rady Miejskiej w Stawiskach”.

Uwag do treści przedstawionego Stanowiska nie zgłaszano; W głosowaniu - 10 gł. „za” przy 4 gł. „wstrzymujących się”  Rada przyjęła  stanowisko, o którym mowa.

(Stanowisko w sprawie odstąpienia od odwołania darowizny  nieruchomości Przychodni Rejonowej w Stawiskach - stanowi załącznik do protokółu).

 

4/ Projekt uchwały zmieniającej w sprawie regulaminów wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez powiat kolneński omówił sekretarz powiatu - Jerzy Bielawski.

Pozytywną opinię na temat projektu uchwały przedstawił przewodniczący Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu - Andrzej Duda.

Dyskusji w tym punkcie nie prowadzono. W głosowaniu - jednogłośnie - Rada przyjęła uchwałę, o której mowa - wg projektu zarządu.

(Uchwała Nr XLII/187/06 w tej sprawie- stanowi załącznik do protokółu)

 

Ad. 7. Sprawozdanie z realizacji zadań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie za rok 2005   przygotował kierownik tej jednostki -  Krzysztof Sobiewski; Sprawozdanie  zostało przyjęte przez Zarząd Powiatu i było też rozpatrywane na posiedzeniu Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu; Przewodniczący Komisji Andrzej Duda  poinformował, że  Komisja nie zajęła stanowiska w tej sprawie, ze względu na uwagi zgłaszane przez członków komisji; Kierownik PCPR został poproszony o uzupełnienie treści sprawozdania.

W dyskusji nad sprawozdaniem szereg uwag do jego treści i formy zgłaszał radny Artur Sutkowski; Wyjaśniał na wstępie, że nie zgłaszał by swoich uwag gdyby nie fakt, że w ubiegłym roku rozmawiał ze starostą na temat nieścisłości w sprawozdaniu i uzyskał zapewnienie, że  w następnym roku zostanie ono uzupełnione.  Tak się jednak nie stało i  stąd, jak mówił, jego dzisiejsze wystąpienie; 

W wystąpieniu tym radny zwracał uwagę na rozumienie przez kierownika PCPR  pojęcia osoby niepełnosprawnej, kogo Pan uważa za osobę niepełnosprawną-pytał? Ze  sprawozdania wynika, że jest to inna kwestia niż napisano w rozporządzeniu; Dalej wskazywał na merytoryczny błąd, dotyczący pomocy pieniężnej przeznaczonej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej spokrewnionej, Są dwa podpunkty dotyczące tej kwestii a różne kwoty pieniędzy; NA drugiej stronie sprawozdania w drugim akapicie napisano jest na temat wydanych decyzji - brak informacji ile było takich decyzji; Następna uwaga radnego dotyczyła wymienionych w sprawozdaniu „innych form działania”, uważał, że są to  przepisane z rozporządzenia cele; „Kierownik nie przedstawił  działań tylko cele” - brak sposobu realizacji działań. Odnosząc się do pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej - informacja na ten temat wywieszona jest tylko na tablicy informacyjnej PCPR,  uważał, że należy rozszerzyć informację na ten temat. Również rozszerzone powinny być działania pozyskiwania kandydatów na rodziców zastępczych.

Następnie radny poruszył kwestię realizacji Powiatowego Programu Działań na Rzecz  Osób Niepełnosprawnych; Czytając to sprawozdanie nasuwa się myślenie,  że Program ten realizuje PCPR a tak w rzeczywistości nie jest. Zwracał uwagę na jeden z zawartych tam punktów „na terenie wszystkich szkół podstawowych prowadzone są zajęcia gimnastyki korekcyjnej” - proponował zapoznać się z pojęciami - „osoba niepełnosprawna” i „gimnastyka korekcyjna”; Dziecko korzystające z gimnastyki korekcyjnej nie jest dzieckiem niepełnosprawnym”.   Odnosząc się do punktu  IV - „przystosowanie środowiska lokalnego do potrzeb osób niepełnosprawnych „ - wskazywał na brak podziału ile środków trafiło do poszczególnych gmin.

Radny zachęcał Kierownika PCPR do przeanalizowania kalendarza imprez powiatowych, gdyż w sprawozdaniu nie wspomina on o największej imprezie powiatowej dla osób niepełnosprawnych tj. „Paraolimpiadzie”.

Dalej radny wskazywał brak informacji na temat tego ile osób skorzystało z pływalni miejskiej, ile ze zniżkami a ile bezpłatnie.  Odnosząc się do wykazu potrzeb w zakresie pomocy społecznej na 2006r.  - pytał w jaki sposób zbierano informacje na ten temat.

Radny Dariusz Łosiewski - członek zarządu,  przypomniał, że sprawozdanie z realizacji zadań PCPR  zostało przyjęte przez Zarząd;   Odnosząc się do klas integracyjnych utworzonych w szkole, to stwierdzał, że PCPR zlikwidował bariery w szkole.  Odnosząc się innych zarzutów radnego  uważał, że jest „zwykłe czepianie się”. 

Starosta również zabrał głos w tym temacie  i odnosząc się do pierwszego zarzutu dotyczącego „rodzin nie spokrewnionych” stwierdzał, ze jest to zwykłe przeoczenie;  Przypomniał, że w ubiegłym roku radni zdecydowali by nie udzielać pożyczek na rozpoczęcie działalności a środki pieniężne przeznaczyć na inne potrzeby osób niepełnosprawnych. Dalej odnosząc się do realizacji „Programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych” stwierdzał, ze wiele działań tam zawartych koordynuje PCPR”.  Sprawa może być o tyle dyskusyjna, czy akurat te informacje należy ująć w sprawozdaniu czy też nie.

Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - Krzysztof Sobiewski również odniósł się do uwag zgłoszonych przez radnego A. Sutkowskiego; Wyjaśniał, że na pierwszej stronie jest  „literówka”, powinno być w jednym punkcie wpisano „rodzin spokrewnionych” a w drugim „nie spokrewnionych”.

Odnośnie ilości wydanych decyzji  to takie informacje są do sprawdzenia, natomiast jest wiele informacji szczegółowych, których nie sposób zamieścić w sprawozdaniu.

Radny A. Sutkowski komentując wypowiedzi członków Zarządu stwierdzał, że Zarząd chyba „niedogłębnie” analizował sprawozdanie skoro jest tyle „literówek”, zaś jest bardzo duża różnica w finansowaniu rodzin spokrewnionych i nie spokrewnionych. W kwestii klas integracyjnych wspomniał, że Pan Dariusz Łosiewski myli kolejność zdarzeń; Klasy integracyjne utworzone były przy współpracy Poradnii Psychologiczno - Pedagogicznej w Kolnie oraz dyrekcji SP Nr 2  w Kolnie; Zaś bariery mogły być utworzone dopiero po zaistnieniu klas integracyjnych.

Członek zarządu Jan Lutrzykowski przypomniał, ze sprawozdanie jest za 2005r,. i w tej chwili nie da się zmienić tych działań; To czy go przyjmiemy czy tez nie,  niczego nie zmieni - stwierdzał.  Radna Danuta Kozłowska z kolei uważała, że Rada kontroluje wydatki i w jej opinii takie informacje wystarczyłyby w sprawozdaniu;

Radny Andrzej Duda  zgadzał się po części z uwagami radnego A. Sutkowskiego  ale jako  przewodniczący Komisji Zdrowia wnioskował o zamknięcie dyskusji w tym temacie  i wnosił o przyjęcie sprawozdania; Uważał, że kierownik K. Sobiewski  „weźmie do serca” zgłoszone uwagi.

W opinii radnej Henryki Boć w sprawozdaniu jest zbyt dużo hasłowości a zbyt mało konkretów.  

Innych uwag  w tym temacie radni nie zgłaszali; W  głosowaniu  13 gł. „za” przy 1 gł. „przeciwnym” i  1 gł. „wstrzymującym się”  Rada  przyjęła sprawozdanie z realizacji zadań Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kolnie za 2005r.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdanie zostało przyjęte.

(Sprawozdanie, o którym mowa - załączono do protokółu)

 

Ad.8. Sprawozdanie roczne  Szpitala Ogólnego w Kolnie z wykonania planu finansowego za 2005r. wszyscy radni otrzymali do zapoznania, na sesji omówiła go dyrektor Szpitala  - Krystyna Bargielska.

Przewodniczący Komisji Zdrowia.. - Andrzej Duda poinformował, ze Komisja ogólnie analizowała sprawozdanie  i ustalono, że przed następną sesją zostaną omówione pewne sprawy dotyczące sprawozdania. Przewodnicząca Komisji Budżetu i Finansów Danuta Kozłowska  stwierdziła tylko, że wrócimy do tematu. 

Dyskusji nad sprawozdaniem  nie prowadzono; W głosowaniu - jednogłośnie- Rada przyjęła sprawozdanie roczne  Szpitala Ogólnego w Kolnie z wykonania planu finansowego za 2005r.

(Sprawozdanie, o którym mowa - załączono do protokółu)

 

Ad. 9 . Przewodniczący Rady przypomniał, że radny Roland Długozima  złożył pismo, w którym deklaruje chęć pracy w Komisjach : Budżetu i Finansów oraz Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu.

W głosowaniu - 12 gł. „za” przy 1 gł. „wstrzymującym się”  radny R. Długozima  został przyjęty do składu Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu; W  kolejnym głosowaniu  również 12 gł. „za” przy 1 gł. „wstrzymującym się”  przyjęto radnego do składu Komisji Budżetu i Finansów.

(Uchwała Nr XLII/188/06 w tej sprawie - stanowi załącznik do protokółu)

 

Ad. 10.  Sprawozdania z działalności komisji stałych Rady za 2005r. zostały przedstawione na sesji przez Przewodniczących poszczególnych Komisji :

- Sprawozdanie z działalności komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu  przedstawił przewodniczący  Andrzej Duda;

- Sprawozdanie z działalności komisji Budżetu i Finansów przedstawiła przewodnicząca Danuta Kozłowska;

- Sprawozdanie z działalności Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego przedstawił przewodniczący - Mieczysław Zajk.

(W/w sprawozdania - załączono do protokółu)

 

Ad.11. W związku z zapytaniem  zgłoszonym przez Rolanda Długozimę a dotyczącym wyboru drogi o dofinansowanie z Ministerstwa Infrastruktury    starosta wyjaśnił tylko, że Zarząd przychylił się do wniosku Komisji Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego w tej sprawie; Zwrócił się do Przewodniczącego Komisji o szersze uzasadnienie tego wyboru.

Radny Mieczysław Zajk  wyjaśniał, że większość członków komisji opowiedziała się za drogą  Kozioł-  Ptaki w gminie Turośl;  Przypomniał, że  Gmina Turośl  dostała najmniej środków na inwestycje i w związku z tym taki był wybór komisji;  Radny przypomniał, że na drodze tej  organizowane są imprezy sportowe   m.in. przez Powiatowe Zrzeszenie LZS  w związku z czym radny R. Długozima powinien być zadowolony z takiego wyboru; Zadowolony również powinien być Wójt Gminy Kolno, ponieważ gmina Kolno weszła w program, który zakłada inwestycje wzdłuż szlaku wodnego.

Ad.12. Wolne wnioski i oświadczenia radnych :

Radny Roland Długozima  zwracając się radnego Stanisława Szymanowskiego pytał, dlaczego na sesji Rady Miasta w dniu 2 marca złożył on kłamliwe oświadczenie, w rozmowie z Panem Antonowiczem stwierdził, że   „nie ma remontu dróg ponieważ tak głosują radni powiatowi zwłaszcza PSL”.

Radny  R. Długozima  odczytał w związku z tym następujący wniosek : „Pełnienie funkcji radnego, wiceprzewodniczącego rady  wymaga od kandydata  praworządności, kultury i ogłady; Zachowanie pana Stanisława Szymanowskiego na sesji Rady Miasta Kolno w dniu  2 marca 2006r. nie zasługuje na pełnienie tak zaszczytnej funkcji”.

Radny R. Długozima poinformował, że wniosek jest kompletny i zostanie złożony w terminie późniejszym  aby dać p. Wiceprzewodniczącemu Rady  czas  na „zastanowę, poprawę i zadośćuczynienie”.

Wiceprzewodniczący Rady St. Szymanowski odnosząc się do tych zarzutów, wyjaśniał, że rozmowa z panem Antonowiczem dotyczyła hali sportowej,  pytanie brzmiało : kto nie chciał hali sportowej? A  prawda jest, że PSL nie chciał. Zacytował w tym miejscu jeszcze fragment rozmowy z P. Antonowiczem dotyczący remontu dróg;

Radny Jan Lutrzykowski - członek zarządu, mówił, że należy do PSL- u od 30 lat, a głosował za budową hali sportowej; W jego opinii głosowanie w sprawie hali sportowej trzeba rozgraniczać personalnie; 

Radny Andrzej Duda dopytywał, czy istnieje uchwała zarządu PSL zobowiązująca radnych powiatowych do głosowania przeciwko budowie hali sportowej; 

Radny Roland Długozima przypominał, że  Zarząd Powiatu robił wszystko, żeby uzyskać jak najwięcej środków na halę sportową;  Natomiast radny Andrzej Duda uważał, że tylko dzięki „opozycji”  wrócił temat budowy hali sportowej. 

Z kolei radny Mieczysław Zajk   przypominał jak on sam podczas głosowania - wstrzymał się od głosu; Prosił też o zrozumienie tych, którzy głosowali przeciw budowie hali.

Radny Dariusz Filipkowski natomiast pytał, gdyby nie hala sportowa - czym byśmy się pochwalili na koniec kadencji.

W temacie hali sportowej prowadzono jeszcze  krótką dyskusję,  przypominano  jak poszczególni radni głosowali w tej sprawie;

Wniosek formalny o zakończenie dyskusji w tym temacie został przez Radę przyjęty większością głosów, przy  1 gł. „wstrzymującym się”.

Kolejny temat, który wzbudził szerszą dyskusję dotyczył inwestycji drogowych a głównie wniosku złożonego do Ministerstwa Infrastruktury  o dofinansowanie z rezerwy celowej w budżecie państwa inwestycji drogowych rozpoczętych przed  1999r. 

Radny Grzegorz Szczech wnioskował  aby Zarząd Powiatu zwrócił się do Ministerstwa o zmianę złożonego wniosku  tj. zmianę kolejności dróg wymienionych we wniosku, proponował na I miejscu wstawić drogę  Kolno - Janowo i zmienić kwotę o dofinansowanie z 500 tys.  na 1 mln zł.; Radny uważał, że droga wymaga pilnego remontu.

Przewodniczący Rady pytał w związku z tym,  czy zmiana wniosku jest technicznie możliwa; Starosta  wyjaśniał,  że  złożony wniosek jest na etapie analizy ale nie wiadomo  jaki efekt spowoduje  ewentualna zmiana drogi;    

Radny Mieczysław Zajk raz jeszcze uzasadniał wybór drogi -  głównie dlatego aby wyrównać poziom środków na inwestycje w poszczególnych gminach; Dziwił się,  że „radny z gminy Kolno chce zabrać pieniądze przeznaczone na gminę Turośl”.

Głos w tym temacie zabrał kierownik Powiatowego Zarządu Dróg - Tadeusz Klama; Uważał, że w tej chwili jest za późno żeby zmieniać wniosek;  Wyjaśniał, że inwestycja na drodze Kozioł -Ptaki była rozpoczęta i jest ciągłość merytoryczna tego wniosku; W chwili obecnej trzeba się skupić na pozyskaniu środków; Z kosztorysu wynika,  że inwestycja to wyniesie ok. 400 tys.zł i w związku z tym zostanie pieniędzy, które można będzie przeznaczyć na drogą Kolno-  Janowo;  Kierownik przypomniał, ze w ubiegłym roku nasz powiat otrzymał duże środki z rezerwy budżetu państwa i w związku z tym, jest mniejsza szansa na uzyskanie  pieniędzy w  tym roku.

Pomimo wyjaśnień złożonych przez Kierownika PZD radny Grzegorz Szczech nie zdecydował się wycofać wniosku; Przewodniczący Rady zarządził w tym miejscu przerwę.

Po przerwie dalej  toczyła się dyskusja w sprawie inwestycji drogowych;  Członkowie zarządu m.in. radny J. Lutrzykowski, Starosta, przekonywali, że powinniśmy być konsekwentni i nie zmieniać wskazanej we wniosku drogi; Można jedynie wystąpić o zwiększenie kwoty  dofinansowania; 

Radny Andrzej Duda mówił, że przychyla się do wniosku starosty ale chciałby również żeby udało się wyremontować drogę na Janowo.

Innych głosów w dyskusji nie było; W głosowaniu : 5 gł. „przeciw”  przy 4 gł. „za” i 3 gł. „wstrzymujących się”  Rada odrzuciła wniosek zgłoszony przez Grzegorza Szczecha.

Przewodniczący Rady zwrócił się do starosty o podjęcie prac nad ustaleniem kategorii dróg w powiecie.

W związku z wyczerpaniem porządku obrad   Przewodniczący Rady ogłosił zamknięcie XLII sesji Rady Powiatu Kolneńskiego.

Protokółowała

Agnieszka Chrzanowska

Przewodniczący Rady

Wiesław ZAcharzewski

Metryka strony

Udostępniający: Samorząd Powiatu Kolneńskiego

Wytwarzający/odpowiadający: Tomasz Sadowski

Wprowadzający: Tomasz Sadowski

Data wprowadzenia: 2006-04-25

Data modyfikacji: 2006-04-25

Opublikował: Tomasz Sadowski

Data publikacji: 2006-04-25